کمک به خیریه | انجمن خیریه سلمان
نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نوشته های بلاگ

کمک به خیریه

دی 13, 1399 فرهنگ
کمک به خیریه

کمک کردن و توجه به مشکلات دیگران گویا خصلتیست که در نهاد بشریت قرارداده شده است و امریست فطری. در همه جای جهان انسانهای سالم و نرمال از رنج و فقر دیگران ناراحت می شوند و دوست دارند به آنها کمک کنند. هیچ انسانی نیست که از گرسنگی و ضعف یک کودک نیازمند رنجیده خاطر نشود و برای کمک به او به تکاپو نیفتد. حتی خوده نیازمندان نیز در حد توان خود سعی دارند به سایر نیازمندان کمک کنند.

در زیر به صورت تیتر وار به تاثیرات کمک کردن اشاره می کنیم و توضیحاتی مختصر در این باره ارائه می کنیم.

نگاه-کودک-فقیر

احساس خوشبختی

با دستگیری از دیگران اولین منفعتی که ایجاد می شود احساس رضایت و خوشبختی در وجود شماست. حس می کنید که حرکت بزرگی در راستای اهداف درونی خود انجام داده اید می دانید کاری کرده اید که خدا از آن خشنود است. شاید از فقر و نداری طرف مقابل کمی آزرده شوید ولی در وجودتان احساس رضایت و شادی لبریز می شود. می دانید به ندای درونتان گوش داده اید و با یاری یک همنوع و حتی یک موجود زنده دیگر وظیفه انسانیت خود را متعهد بوده اید. همین احساس برای تداوم در یاری دیگران دلیلی کافیست.

سلامت جسمی

شاید سوال پیش بیاید که کمک کردن به دیگران چه سود جسمانی برای ما خواهد داشت؟ پاسخ بسیار واضح است. وقتی با یاری دیگران میزان رضایتمندی درونی ما افزایش میابد  و می دانیم خداوند از ما راضیست متعاقبا هورمون های مفید و نشاط افزا در بدن ترشح می شود و میزان استرس و هورمون هایی نظیر آدرنالین و کورتیزول پایین می آید. استرس عامل مهم ترنی گرفتاری های فیزیکی انسان است. ضعف حافظه، بیماری های قلبی و عروقی، تضعیف شدید سیستم ایمنی، پیری زودرس، اضافه وزن و مشکلات گوارشی و صدها بیماری دیگر که با استرس در ارتباط است. پس آرامش به دست آمده پس از کمک به دیگران را می توان دارویی شفا بخش برای دردها تفسیر کرد. حلقه گمشده انسان های امروزی فقدان سلامت روانی و حس رضایت از زندگیست که یکی از راههای رسیدن به این هدف کمک به دیگران است.

توسعه روابط شخصی

این درست است که در یاری دیگران نباید به دنبال چشم داشت دنیوی باشیم و می بایست برا رضای خداوند تلاش کنیم اما یاری دیگران و سر زدن به نیازمندان و تلاش در این زمینه یک اثر وضعی طبیعی برای شما به همراه می آورد. شما در میان دوستان و مردم به نیکوکاری شهرت پیدا می کنید. دیگران شما را انسان خوبی می پندارند و قابل اعتماد می شوید. این موارد خود به خود ایجاد می شوند و تاثیری در نیت خالص شما ندارد. با اینکه تلاش می کنید کمک های خود را مخفی نگه دارید ولی خواه نا خواه اثرات وضعی مثبت به سراغ شما می آید. کسب اعتبار این چنینی شما را در روابط و مسیر زندگی شخصی اتان هم یاری میکند. معجزه آن را خداوند به شما نشان خواهد داد.

سلامت جامعه

این مثال خیلی معروف است که از هر دری فقر بیاید از در دیگر ایمان خارج می شود. اگر بسیاری از بزه کاری های رخ داده در یک جامعه را دنبال کنیم و آن را ریشه یابی نماییم در نهایت به فقر خواهیم رسید. فقر خانواده ها منجر به اعتیاد، دزدی و تجاوز خواهد شد. ما با تلاش خود در راستای کاهش فقر به جامعه کمک خواهیم کرد. در حقیقت به فرزندان و خانواده خود. چون آنها هم جزوی از همین جامعه هستند. از آنجایی که انسان یک موجود اجتماعیست نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد. پس بازهم در بعد اجتماعی سود اول کمک به دیگران به خوده ما برخواهد گشت. 

کمک به تحصیل و رشد صحیح کودکان نیازمند در نهایت منجر به داشتن جامعه ای تحصیل کرده و با فرهنگ خواهد شد. 

سعادت اخروی

موارد فوق الذکر همه و همه از بعد دنیایی کمک به نیازمندان به موضوع نگاه کرده است. اما برای انسان های مومن و معتقد به زندگی پس از مرگ و ادیان آسمان انگیزه های بسیار بزرگتری مطرح است. آنها مهم ترین عامل تحریک به سمت نیکوکاری را رضایت خداوند و وعده بهشت می دانند و سخاوتمندانه می بخشند و بالاترین سطح رضایت را در خود احساس می کنند. 

با انجمن خیریه سلمان بیشتر آشنا شوید

خیریه سلمان

Salmancharity.ir

خواننده عزیز. حتما نظر با ارزش خودتون رو در مورد این مطلب در زیر برامون درج کنید. و اگه از مطلب خوشتون اومد اونو در شبکه های اجتماعی خودتون منتشر کنید.

برچسب:
5 1 رای
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک
با خبر شدن از
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات