ریشه های فقر در جامعه | انجمن خیریه سلمان
نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نوشته های بلاگ

ریشه های فقر در جامعه

مرداد 1, 1399 فقر شناسی
ریشه های فقر در جامعه

به جای نان دادن باید به فقرا راه درست زیستن و درست اندیشیدن را آموخت.

انجمن خیریه سلمان: ارتباط مستمر با نیازمندان و آشنایی با مشکلات و گرفتاری های آنان علاوه بر اینکه حس نوعدوستی را در انسان شکوفا می کند پارامترها و مبانی ساختاری خوبی نیز به انسان یاد می دهد. شاید در نگاه اول به فقرا عامل اصلی فقر این افراد اوضاع حکومت و جامعه به ذهن متبادر شود که البته از دلایل اصلی نیز هست اما وقتی به شرایط این افراد نگاه می کنیم متوجه می شویم که در بسیاری از موارد جهل و حماقت این افراد موجب نیازمند شدن آنها می شود. بی توجهی به پارامترهای اقتصادی و مالی، فقر آموزشی و عدم مطالعه، سهل انگاری در معاملات مالی، بی فکری در صادر کردن چک و سفته، گرفتن وام های پی در پی و بدون برنامه‌ریزی، عدم مدیریت هزینه ها و مصرف، عدم مشورت و هزاران مورد دیگر و حتی نزول کردن پول از عوامل بدبختی و فقر برخی از این افراد به شمار میرود.

بسیاری از این نیازمندان با قبوضی از آب و برق و گاز مراجعه می کنند که انسان را به تعجب وا می دارد. خانواده سه نفره با قبض آب بالای 100 هزار تومان مراجعه می کند. مصرف گرایی و اسراف در این خانواده ها حتی با وجود فقر به چشم می خورد. کمک به این افراد اگرچه لازم و ضروری و یک وظیفه است اما بعید است که فقط با کمک بتوانیم آنها را از فقر نجات دهیم. این افراد در درجه اول نیاز به کلاس ها و آموزش های تغییر نگرش دارند. آنها باید از نگرش من فقیر هستم و خواهم بود رها شوند. اصلا قصد نداریم نقش حکومت ها و سردمداران یک مملکت و نحوه غلط برنامه ‌ریزی منابع کشور رو کم رنگ کنیم و اون رو بی‌تأثیر در گسترش فقر بدونیم که حکومت قطعا یکی از عوامل مهم فقر و فقرزایی است اما می بایست ریشه عدم موفقیت خودمان را در خودمان جستجو کنیم. فلذا به نظر می رسد خیریه های سطح کشور باید در راستای تغییر نگرش فقرا گام های موثر و بلندی بردارند و نیازمندان را به خودباوری و استفاده از عقلانیت و مشورت در امور دعوت کنند.

به امید روزی که از فقر فکری رهایی یابیم و فقر مادی را ریشه کن کنیم…

life is hard, but it’s harder if you are stupid
زندگی سخت است اما با حماقت سخت تر هم می شود….

مایکل کریچتون

نویسنده

مسعود مردیها

مسعود مردیها

من عاشق پیشرفتم. عاشق خدا
نیکوکاری را دوست دارم و گاهی دست به قلم می شوم...

خواننده عزیز. حتما نظر با ارزش خودتون رو در مورد این مطلب در زیر برامون درج کنید. و اگه از مطلب خوشتون اومد اونو در شبکه های اجتماعی خودتون منتشر کنید.

برچسب:
یک دیدگاه بنویسید