وقف، بهترین باقیات و صالحات | انجمن خیریه سلمان
نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نیکوکاری سلمان

توزیع سبد غذایی

تهیه مسکن

درمان و سلامت

ازدواج و جهیزیه

کمک هزینه تحصیلی

فرهنگ سازی

نوشته های بلاگ

وقف، بهترین باقیات و صالحات

شهریور 1, 1399 فرهنگ,وقف
وقف، بهترین باقیات و صالحات

رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می فرماید: «هرگاه فرزند آدم بمیرد عمل او قطع می شود مگر از سه چیز، صدقه جاریه (وقف) عملی که از آن سود برده شود و فرزند صالحی که برای او دعا کند.

انجمن خیریه سلمان: بی‌تردید فرهنگ «وقف» یکی از سنت‌های حسنه اسلامی است که درباره ثواب و فضیلت آن نیز به طور مکرر در منابع فقهی یاد شده است. همچنین، وقف یکی از عمده‌ترین زیرساخت‌های اقتصادی جهان اسلام و از ارزش‌های مطرح شده در جهان‌بینی دینی نیز به شمار می آید که متاسفانه روی آن کمتر کار شده و نسبت به آن بی توجهی می شود. یکی از راه‌های ادامه نیکوکاری و کمک به هم‌نوعان «وقف» است که واقف با وقف اموال و املاک خود برای امور خیریه و عام المنفعه، درآمد آن موقوفات را به امور خیریه اختصاص می‌دهد.
افراد زیادی در اطرافمان می بینیم که با انبوهی از ثروت از دنیا رفته و ما ترک آنها به فرزندان یا سایر وارثین می رسد. اموالی که زمانی در اختیار ما بوده و مالک آن بوده ایم و با آن می توانستیم انواع و اقسام امور خیر را انجام دهیم و توشه ای برای آخرت برگزینیم اینک در دستان وارثین است و بعید است دیگر برای آخرت ما سودی به همراه داشته باشد. این بی توجهی به صدقات جاریه پس از مرگ احتمالا از بزرگترین افسوس های از دنیا رفتگان خواهد شد. میلیون ها و شاید میلیاردها ثروتی که می توانستیم برای نیازمندان، بیماران، بیکاران و در راه ماندگان و … هزینه کنیم و توشه ای برگزینیم اینک دیگر در اختیار ما نیست و افسوس آن را می خوریم. صریح و بدون تعارف از تمامی کسانی که از ثروت خوبی برخوردارند و می توانند برای پس از مرگ خود صدقات جاریه ایجاد کنند تقاضا داریم همینک و بدون معطلی اقدام کنند. شاید فرصتی دیگر نباشد. امروز قسمتی از مال خود را به صورت قانونی و رسمی به خیریه یا مرکز نیکوکاری مورد اعتماد خود وقف کنید. حتی کار را به وصیت هم واگذار نکنید بلکه در زمان حیات خود اقدام کنید. انجمن های خیریه هم می بایست بر روی این موضوع فرهنگ سازی کرده و افراد متمول پیرامون خود را آگاه کنند. وقف صحیح و اسلامی که با بینش عمیق انجام گیرد می تواند فواید فراوانی برای جامعه داشته باشد:
کاهش فقر، افزایش سطح اشتغال، گسترش علم، بهبود سلامت جامعه، تألیف قلوب مردم، فرهنگ سازی، عبادت و معنویت، آموزش و پرورش، جهاد و تبلیغ و …

انجمن خیریه سلمان آماده ارائه مشاوره در این زمینه به خیرین محترم می باشد.

وقف

The root of all steadfastness is in consecration to God
ریشه همه استواری ها بخشیدن برای خداست

خیریه سلمان

Salmancharity.ir

خواننده عزیز. حتما نظر با ارزش خودتون رو در مورد این مطلب در زیر برامون درج کنید. و اگه از مطلب خوشتون اومد اونو در شبکه های اجتماعی خودتون منتشر کنید.

برچسب:
5 1 رای
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک
با خبر شدن از
3 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
خسرو دهقان
میهمان

سلام دوستان
خدا رحمتش کند شیخ لطف الله دهقان را…
در هر موردی حدیثی از ائمه اطهار در زبان جاری داشت و خود دائرۂ المعارفی بود زنده از احادیث با آنکه مکتب و کلاس درس نخوانده بود اما نخوانده مکتب دار بود و شد و با تکیه بر آموزه هایش و مکتب والای انسانیت اسلام عزیز اراده کرد که این شمع را روشن کند و روشن کرد و آنگاه پروانه ها بدور شمع جمع گشته و محفل گرم و انجمن محیا گشت و آن شد که خواست مأبود.
خدای را سپاس…
و این فرکانس و انرژی مثبت ماورایی هر او را که عنایت کند، خداوند بنده نواز ارزانی اش دهد و مانند شمع و پروانه گرداگرد هم به پرواز درآورد و این انجمن ملکوتی ها را پایانی نیست مگر به اذنش..
و نامش سلمان نهادند به یاد سلمان صحابه حضرت رسول صلوات الله علیه واله
و خداوندا پایدار بدارش و بنیان قوی دار انجمن خیریه سلمان را….
خدای را سپاس….
پس ای انسان هر آنگاه که شمی افروختی ، بدان که خود وسیله ای نه عامل که عامل حکم کند و مقدر گرداند و هر او را که لیاقتش یافت و مقبول درگاهش افتاد ، انتخاب و عمل خیری را وسیله گرداندش…
بس ای انسان پاک شو به اسبابش که فرمود…
نماز
روزه
عمل صالح
و انفاق کن ….

واکنون گاه امتحان است
و دو روز دنیا اندک…
بکوش که کوله بارت را پر از خیرات گردانی و باقیات الصالحات خود ساخته که توشه راهت گردد و ره دشوار و فرصت اندک.
بدان و آگاه باش هر آنگاه که ملک به اذنش فراخواندمان گاه رفتن است و هیچ کس را یارای مقاومت نیست…
خداوندا اذنم ده تا توشه ام بردارم به کفایت و همراه خود گردانم همانگونه که به صالحان اذن دادی و مرا بخوان به وقت مقرر که جان در طلبت در انتظار و نفس سنگین و خداوندا قلم عفو بر خطاهایم کش و مرا نیز وسیله ساز گردان تا قدم خیری به رضایتت بردارم.
خداوندا
در این شبهای ماه مبارک رمضان سر گرسنه بر بالین نیاید انشالله …
که نیکان به یاری اند تو میدانی ….
حداوندا سپاس…
لطفا شیخ لطف الله دهقان و همه بانیان وخیران انجمن را از دعای خیر خود فراموش مگردانید.
التماس دعا.

خسرو دهقان
میهمان
پاسخ به  خیریه سلمان

درود بر شما. ممنونم.
عمل خیر طبق روایات شمعی که افروختنش لیاقت میخواهد و دوامش صبر و شجاعت و ایثار.
پایدار باشید.